Mutfak Yenileme Rehberi

Mutfak tasarımında dikkat edilmesi gereken ince detaylar

Mutfak tasarımında dikkat edilmesi gereken detaylar.

Yeni bir mutfak yaptıracaksınız. Ama kafanız hiç olmadığı kadar karışık. Üstelik nerden başlanması gerektiğini de bilmiyorsunuz. Çok haklısınız ve yalnız da değilsiniz.

Diğer tadilat ve değişimler nispeten daha kolay ve zahmetsizdir. Ama mutfak içerik olarak evimizin en karmaşık sistemler barındıran odası ve işlev olarak da en yoğun kullanılan yer olduğu için en iyi ve kullanışlı tasarlanması gereken bir oda.

Peki nedir mutfağı bu kadar karmaşık yapan ?

Mutfaklarımız, sıcak/soğuk su, doğalgaz, atık su, elektrik, elektrikli küçük mutfak aletleri, fırın, ocak davlumbaz buzdolabı gibi birçok mutfak cihazlarının ve bunlara ilaveten mutfakta saklama, depolama , hazırlama alanlarının bir arada bulunması mutfağı yeterince karmaşık hale getirmekte.
Doğru bir planlama ile mutfağınızı zevkle vakit geçirebileceğiniz bir alana dönüştürmek, bütün aile bireylerinin hep bir arada bulunabileceği, evinizin merkezi haline getirmek mümkün.

Bütün bunların çok iyi bir şekilde planlanması gerekmekte.

Mutfaklarda kullanışlı tasarım ne demektir? Niçin önemlidir?

Mutfakları mikro düzeyde bir fabrika gibi düşünebilirsiniz. Makineleri, el aletleri, işleme tezgahları ve çalışanları olan , aynı zamanda burada üretilecek ürünler için bir tedarik ve depolama zinciri olan. Hammaddelerinden bir kısmının soğuk hava depolarında,bir kısmının rutubetsiz depolarda depolanması gereken bir tesis düşünün. Üretim yapılırken ve sonrasında tüketim yapılırken atık yönetimine de sahip olması ve iyi bir şekilde planlanmış olması gereken bir yer. Hazırlanan ürünlerin de türüne göre uygun depolanması ve bu ürünlerin de gerektiğinde yerinde servis edilmesi için gerekli donanımların da hazır ve uygun bir yerde depolandığı bir yer.

Mutfak planlaması önemlidir. Çünkü iyi planlanmış bir mutfakta tüm bunları yapmak, kolay olmasının yanı sıra zevkli bir iştir. Çünkü yorulmazsınız ve her şey olması gerektiği yerdedir. Bulaşık deterjanı, tablet, sünger, yer temizleyici gibi temizlik ürünleri uygun ve tam sığabileceği kadar bir dolaptadır. Kuru gıda ürünleriniz belirli bir düzene göre bir çekmece veya kilerdedir. Yoğun kullanılan tabak, bardak ,çatal, kaşık gibi züccaciye ürünleri en üst çekmece veya üst dolabın en alt gözündedir. Buzdolabı, evye ve ocak’tan oluşan mutfak çalışma üçgeni de denilen bu üç nokta arasındaki mesafe minimum 6 maksimum 9 metre boyumdadır. Bu mesafeler ideal olarak size gereken çalışma alanı sunarken aynı zamanda bu en sık kullanılan mutfak bölümleri arasında gidip gelirken yorulmamanız için oluşturulmuş standartlardır.
Böylesi karmaşık bir odanın geneli için bir planlama yapmakla birlikte her bir bölümü için de ayrıca planlama yapılması gerekmektedir.
Mesela depolama alanları ailenin yapısı ve yeme alışkanlıkları göz önüne alınarak yapılmalıdır. Pişirme ve temizlik alanları kaç kişinin yemek yapacağı, bu kişilerin boyu ve alışkanlıkları göz önüne alınarak yapılmalıdır. Yemek yeme bölümü olarak planlanacak bölüm ise yine aynı şekilde ailenin yapısı ve alışkanlıkları göz önüne alınarak yapılandırılmalıdır.

Bundan sonraki yazılarımızda bu bölümleri tek tek ele alarak hangi noktalarda nelerin yapılabileceğini ve dikkat edilmesi gereken detayları anlatacağız.